O nas

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia”

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia” (Łukasiewicz – ICSO „Blachownia”) jest jednostką badawczą sektora chemii organicznej. Od 1952r. Instytut jest sprawdzonym partnerem krajowych i zagranicznych kontrahentów w zakresie opracowywania, wdrażania i doskonalenia technologii chemicznych, produkcji oraz sprzedaży produktów branżowych. Prowadzi badania naukowe i prace badawczo-rozwojowe w dziedzinie nauk chemicznych. Wdraża wyniki badań do praktyki przemysłowej oraz wykonuje badania i analizy chemiczne. Instytut jest członkiem trzeciej największej sieci badawczej w Europie – Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Głównymi zadaniami instytutów działających w ramach Łukasiewicza jest realizacja projektów badawczych, w tym międzynarodowych, a także komercjalizacja wyników prac B+R. Ważnym aspektem funkcjonowania instytutów jest ich działalność na rzecz społeczeństwa, dlatego wśród zadań instytutów znalazła się również popularyzacja nauki i wiedzy.

W marcu 2022 r. przypadała 200 rocznica urodzin Ignacego Łukasiewicza – patrona naszej sieci badawczej, a w kwietniu 2022 r. obchodziliśmy 70-lecie powstania Łukasiewicz – ICSO „Blachownia”.
By uczcić ten szczególny rok wystartowaliśmy z projektem popularnonaukowym dla dzieci „Magia Światła Łukasiewicza”.

„Magia Światła Łukasiewicza” to przede wszystkim cykl warsztatów chemicznych dla dzieci, które w ramach projektu prowadzi sam Ignacy Łukasiewicz w towarzystwie naszych naukowców w placówkach oświatowych w województwie opolskim i śląskim. To także seria pikników naukowych organizowanych w kędzierzyńskim Instytucie oraz wizyty studyjne dla uczniów szkół ponadpodstawowych promujących zawód chemika-naukowca. „Magia Światła Łukasiewicza” to również komercyjna oferta ciekawych warsztatowych 45-minutowych lekcji dla grup zorganizowanych oraz efektownych pokazów dla szerszej widowni.

O zespole projektu „Magia Światła Łukasiewicza”

Zespół projektu stanowi grupa doświadczonych w pracy z dziećmi, kreatywnych  pracowników Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytutu Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia”. Są to prawdziwi entuzjaści chemii, którzy w przystępny i ciekawy sposób potrafią opowiadać i prezentować zagadnienia tej trudnej nauki.

Poznaj nas

Julia

dr inż. nauk chemicznych

Główny Specjalista i Zastępca Lidera Grupy Badawczej  Chemia Specjalistyczna w Łukasiewicz – ICSO „Blachownia”.  Posiada ponad 10-letnie doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą, które zdobyła prowadząc zajęcia sportowe jako dyplomowany Instruktor w Gliwickim Klubie Karate Kyokushin. Wielokrotnie pełniła funkcję wychowawcy kolonijnego podczas obozów sportowych organizowanych przez klub, uczestniczyła w szkoleniach, w tym animatora zabaw dziecięcych. Julia ma duże doświadczenie w wystąpieniach publicznych, zdobyte zarówno na konferencjach naukowych jak i na imprezach organizowanych przez Łukasiewicz – ICSO „Blachownia”, którym to przewodziła jako Konferansjerka. Prowadziła pokazy sportowe wspólnie z dziećmi i młodzieżą oraz współprowadziła interaktywne warsztaty chemiczne dla dzieci pracowników Łukasiewicz – ICSO „Blachownia” oraz uczniów szkół podstawowych podczas „Dnia z Dzieckiem w Łukasiewicz” w 2019 roku oraz programu pilotażowego Magia Światła Łukasiewicza w 2021r.. Brała także udział w projekcie „Małe Miasto Kędzierzyn-Koźle”, symulacji „dorosłego” życia w mieście, zorganizowanym dla dzieci w wieku 8-12 lat, prezentując pracę chemika. Opiekunka kilku praktykantów oraz stażystów w Instytucie, osoba niezwykle pogodna i inteligentna. Ulubienica dzieci i młodzieży, wspaniały naukowiec i mama.

Ilona

mgr chemii

Nauczyciel chemii, wychowawca placówek wypoczynku dla dzieci i młodzieży, strażak i ratownik, współprowadząca imprezy dla dzieci i młodzieży. Specjalista w Grupie Badawczej  Chemia Specjalistyczna w Łukasiewicz – ICSO „Blachownia”. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą, które zdobyła w trakcie kilkuletniej śródrocznej praktyki nauczania chemii, posiada uprawnienia w zakresie przygotowania pedagogicznego (pedagogika, psychologia, komunikacja edukacyjna oraz dydaktyka chemii). Ukończyła kurs na wychowawców w placówkach wypoczynku dla dzieci i młodzieży w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „Oświata” we Wrocławiu. Wyszkolony strażak i ratownik z uprawnieniami, od wielu lat czynnie działający w lokalnej jednostce Straży Pożarnej. Współprowadząca edukacyjne i praktyczne szkolenia dla dzieci i młodzieży przygotowujących się do corocznych zawodów pożarniczych. W ramach licznych projektów i pozyskiwanych funduszy, współprowadząca projekty dla dzieci i młodzieży, m.in. projekt „Działaj lokalnie” finansowany ze Stowarzyszenia Kraina Świętej Anny – „5 i 50 latek razem spędzają wolny czas”, projekt „Aktywne wakacje – dzieci i młodzież do boju”. Brała również udział w projekcie „Małe Miasto – Kędzierzyn-Koźle”, symulacji „dorosłego” życia w mieście, zorganizowanym dla dzieci w wieku 8-12 lat, prezentując pracę chemika oraz w cyklu pilotażowych warsztatów „Magia Światła Łukasiewicza”. Ilona to niezwykle ciepła osoba, mama trójki dzieci i doświadczony chemik.

Kamil

mgr inż. technologii chemicznej

Specjalista w Grupie Badawczej  Chemia Specjalistyczna w Łukasiewicz – ICSO „Blachownia”. Posiada doświadczenie w pracy laboratoryjnej oraz w projektowaniu doświadczeń. Współprowadził interaktywne warsztaty chemiczne dla dzieci pracowników Łukasiewicz – ICSO „Blachownia” oraz uczniów szkół podstawowych „Dzień z Dzieckiem w Łukasiewicz” w 2019 rok.  Brał udział w projekcie „Małe Miasto – Kędzierzyn-Koźle”, symulacji „dorosłego” życia w mieście, zorganizowanym dla dzieci w wieku 8-12 lat, prezentując pracę chemika, a także w cyklu pilotażowych warsztatów „Magia Światła Łukasiewicza”.  W Letniej Szkole Prototypowania w Centrum Nauki Kopernik w 2021r. uczył się budowania prototypów przedstawiających zjawiska chemiczne i fizyczne. Kamil uwielbia swoją pracę i tą pasją potrafi zarazić innych. Lubi odkrywać nowe rzeczy i szukać dla nich zastosowania praktycznego. Kto wie może podczas warsztatów uda wam się dokonać z Kamilem jakiegoś nowego odkrycia naukowego.

Ewa

mgr chemii

Starszy Specjalista w Grupie Badawczej Analityka Łukasiewicz – ICSO „Blachownia”. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy laboratoryjnej oraz uprawnienia pedagogiczne do nauczania chemii. Współprowadziła szereg pokazów chemicznych w ramach cyklicznie odbywających się Festiwali Nauki oraz współorganizowała Targi Wiedzy Technilogicznej. Brała udział w projekcie „Małe Miasto – Kędzierzyn-Koźle”, symulacji „dorosłego” życia w mieście, zorganizowanym dla dzieci w wieku 8-12 lat, prezentując pracę chemika a także realizowała cykl pilotażowych warsztatów „Magia Światła Łukasiewicza”. Ewa to kochająca mama dwójki dzieci, ale jej życie kręci się również wokół pszczół. W niezwykły sposób wprowadzi Was w tajniki chemii analitycznej i zobaczycie że chemia to magia, a magia to chemia.

Magda

mgr inż. biotechnologii

Główny Specjalista ds. Obsługi Badań w Dziale Komercjalizacji a także Jednostka Zapewnienia Jakości. Prowadziła warsztaty chemiczne w przedszkolu w 2017 roku, współorganizator charytatywnego Biegu dla Kuby w Ujeździe w 2018 roku, współprowadziła „Dzień z Dzieckiem w Łukasiewicz” w 2019 roku, współprowadziła warsztaty chemiczne w szkole w 2019 roku, prowadziła warsztaty on-line dla dzieci „Zróbcie TO z Łukasiewicz – ICSO” (cykl 7 warsztatów) w 2020 roku, a także brała udział w cyklu pilotażowych warsztatów „Magia Światła Łukasiewicza” wcielając się w rolę  Ignacego Łukasiewicza. Posiada doświadczenie w przygotowywaniu grafik, posterów, logotypów i obróbce graficznej w programie Corel Draw. Członek Platformy Kompetencji Komunikacja w Sieć Badawcza Łukasiewicz. Magda to mama dwójki urwisów i istny człowiek-orkiestra. W projekcie niejednym Was zaskoczy. Magda przedstawi Wam sylwetkę Ignacego Łukasiewicza – polskiego wynalazcy i naukowca, wyjątkowego człowieka o wyjątkowym umyśle i charakterze.

Magda

mgr inż. technologii chemicznej

Starszy Specjalista w Grupie Badawczej Analityka Łukasiewicz – ICSO „Blachownia”. Ma kilkuletnie doświadczenie w pracy z trudną młodzieżą jako korepetytor przedmiotów ścisłych (ZOW Rybnik). Wraz z Fundacją Wychowanie dla pokoju inicjator projektów i organizator warsztatów lokalnych związanych z popularyzacją rękodzieła, rozwojem kreatywności i pomocy dzieciom (Etno design, HatNotHate, Ośmiorniczki dla wcześniaków). Ukończyła cykl profesjonalnych szkoleń fotograficznych z zakresu fotografii cyfrowej (BlackBook). Wielokrotnie obsługiwała wydarzenia kulturalne Łukasiewicz – ICSO „Blachownia” w roli obsługi fotograficznej m.in. „Dzień z Dzieckiem w Łukasiewicz” w 2019 roku, projekt „Małe Miasto – Kędzierzyn-Koźle” i cykl pilotażowych warsztatów „Magia Światła Łukasiewicza” w 2021 roku. Magda ma nie tylko dobre oko, jest też wspaniałą mamą zakochaną w chemii i  rękodzielnictwie.

Kasia

mgr filologii angielskiej

Posiada wykształcenie pedagogiczne, w latach 2006-2016 aktywnie pracowała z dziećmi i młodzieżą jako korepetytorka i lektorka w prywatnych szkołach językowych oraz nauczycielka angielskiego w przedszkolach i szkole ponadpodstawowej. Ponadto wieloletnia wolontariuszka współpracująca w zakresie organizacji zajęć sportowych z dziećmi niepełnosprawnymi w Olimpiadach Specjalnych Polska – Opolskie. W Łukasiewicz – ICSO „Blachownia” odpowiedzialna za pozyskiwanie finansowania jako starszy specjalista ds. projektów. Ponadto współorganizatorka licznych Targów Wiedzy Technologicznej, seminariów, jubileuszy instytutu oraz pracowników, wyjazdów integracyjnych, zbiórek charytatywnych. Brała udział w projekcie „Małe Miasto – Kędzierzyn-Koźle”, symulacji „dorosłego” życia w mieście, zorganizowanym dla dzieci w wieku 8-12 lat, prezentując pracę chemika, a także w cyklu pilotażowych warsztatów „Magia Światła Łukasiewicza”.  Dla Kasi nie ma rzeczy niemożliwych. Jako mama i wykwalifikowany pedagog kocha pracę z dziećmi, szczególnie wtedy gdy jej efektem są nowe umiejętności pozyskane przez uczniów. Przygotujcie się na wielkie WOW!!!

Natalia

mgr Inż. chemii

Natalia, to jak prawdziwy czarodziej nauki! Kocha zabawę z chemią i uwielbia dzielić się jej tajnikami z dziećmi.  Obecnie Natalia pracuje na stanowisku specjalisty w Grupie Badawczej Zaawansowane Materiały w Łukasiewicz – ICSO „Blachownia”, gdzie zajmuje się prowadzeniem zaawansowanych badań naukowych związanych z materiałami o specjalnych właściwościach i zastosowaniach. Natalia od lat angażuje się w działalność popularyzatorską i przekazuje swoją pasję do chemii najmłodszym. Poza laboratorium, Natalia zajmuje się rękodziełem, szydełkując kolorowe czapki i swetry, a także wyrusza na rolki, gdzie również eksperymentuje robiąc niezwykłe ewolucje i  triki!”

Alicja

mgr Inż. chemii

Ala to chemik z sercem pełnym pasji! Jest młodszym specjalistą w Grupie Badawczej Analityka w Łukasiewicz – ICSO „Blachownia”. Ale to nie wszystko, co ją definiuje! Alicja to także dusza wolontariusza, która wraz z PCK prowadziła pokazy pierwszej pomocy dla dzieci i młodzieży, starając się uczynić świat bezpieczniejszym miejscem.
Zaangażowana również w edukację chemiczną najmłodszych, współprowadziła niezapomniane warsztaty podczas „Dnia z Dzieckiem w Łukasiewicz” w 2022 roku. To jednak dopiero początek jej działalności społecznej! Jako koordynatorka świątecznych kiermaszów charytatywnych w Łukasiewicz – ICSO „Blachownia”, pomaga zbierać fundusze na remonty pokoi dla potrzebujących dzieci, czy fundacje niosące pomoc chorym na raka, dzieciom i młodzieży w kryzysie czy cierpiącym przebywającym w hospicjum.
Ale najważniejsze jest to, że Alicja to osoba, która potrafi pokazać, że chemia to nie tylko wzory i równania, ale również piękno i kolor! Jej entuzjazm zaraża, a sposób, w jaki przekazuje wiedzę, sprawia, że nauka staje się fascynującą przygodą!

Simona

mgr. Inż. technologii chemicznej

Simona to osoba, która emanuje żywym zainteresowaniem różnymi dziedzinami nauki i z pasją zgłębia nowe odkrycia oraz teorie. Nie ma dla niej rzeczy niemożliwych do zrozumienia – zawsze chętnie przyjmuje wyzwania, by poznawać tajemnice świata. Jej radość z nauki jest niewątpliwie zaraźliwa! Simona uwielbia dzielić się swoją fascynacją naukową z innymi, zwłaszcza poprzez zajęcia promujące naukę. Przez wiele lat rozwijała swoją karierę pracując w aptekach, co bez wątpienia łączy ją z Ignacym  Łukasiewiczem 😊 Jest doświadczonym technikiem farmaceutycznym, który zawsze służy pomocą z odpowiedzialnością i aptekarską dokładnością. Jej niezwykłe umiejętności komunikacyjne sprawiają, że nawet najbardziej złożone koncepcje naukowe stają się jasne i zrozumiałe dla każdego młodego naukowca. Simona jest prawdziwym ambasadorem pasji, ciekawości i zaangażowania w odkrywanie i zrozumienie cudów świata poprzez naukę.

Paulina

mgr inż. chemii i inżynierii materiałów

Paulina to świeżo upieczona absolwentka Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej, która ma za sobą niezwykłe doświadczenia edukacyjne! Podczas studiów miała okazję uczestniczyć w programie Erasmus+ na University of Limerick w Irlandii, co otworzyło przed nią nowe horyzonty naukowe i kulturowe. Jej kariera zawodowa rozpoczęła się stosunkowo niedawno i od 2023 roku jest specjalistką w Grupie Badawczej Chemia Specjalistyczna w Łukasiewicz – ICSO „Blachownia”. Z dnia na dzień zdobywa coraz większe doświadczenie w pracy laboratoryjnej i projektowaniu doświadczeń.
Ale to nie wszystko, co ją definiuje! Paulina kocha chemię i sami przyznacie jest piękną kobietą. Duchy chemików donoszą, że ma to związek z własnoręczną  produkcją kremów, której doświadczyła w projekcie „Magia Światła Łukasiewicza”, gdzie współprowadzi warsztaty z manufaktury kosmetycznej. Pssst! Jak widać te mazidła naprawdę działają cuda Poza nauką, Paulina oddaje się swoim innym pasjom – gotowaniu i muzyce. Gra na saksofonie i przez lata była członkinią orkiestry dętej, a także śpiewała w chórze. Jej pozytywne nastawienie i uśmiech potrafią zarazić wszystkich wokół! Paulina to kwintesencja energii i entuzjazmu, która przynosi światu radość i inspirację.

Szymon

mgr inż. technologii chemicznej

Szymek to starszy specjalista w Grupie Badawczej Procesy Katalityczne. Zawodowo podobnie jak Łukasiewicz, bierze udział w procesach rozdziału cieczy, takich jak destylacja, jednak w bardziej współczesnym kontekście, wykorzystując nowoczesne technologie i metody badawcze. Miłośnik chemii praktycznej, czyli doświadczeń z efektem „wow”😊 Kocha ogień, podczas jego pokazów dla dzieci i młodzieży dosłownie aż iskrzy, gdy wykonuje fenomenalne doświadczenia pirotechniczne. Prywatnie ojciec dwójki dzieci i miłośnik roślin egzotycznych również tych mięsożernych😊. Fanatyk kolarstwa górskiego oraz fotografii posiadający kwalifikacje do obsługi bezzałogowego statku powietrznego w kategorii szczególnej oraz ratownictwa z udziałem drona. Chętnie podejmuje się fotografii oraz filmowania z ‘lotu ptaka’ pokazując świat z innej perspektywy. Szymon uwielbia pracować z dziećmi, przekazując im praktyczną wiedzę chemiczną, a w ramach projektu „Magia Światła Łukasiewicza”, dzieli się swoją fascynacją do nauki i inspiruje kolejne pokolenia do odkrywania tajemnic świata.

Kasia M.

mgr inż. inżynierii biomedycznej

Kasia to jedna z naszych nowych popularyzatorek. Choć jej przygoda w pracy laboratoryjnej rozpoczęła się niedawno, to jej otwartość, profesjonalizm i niezwykle przyjazne usposobienie jakie prezentuje podczas pracy na stanowisku Młodszego Specjalisty w Grupie Badawczej Analityka w Łukasiewicz – ICSO ” Blachownia” sprawiły, że po prostu musiała dołączyć do naszej magicznej ekipy. Kasia zasmakowała w magii nauki i eksperymentowania, pomagając w realizacji popularyzatorskich eventów w naszym instytucie. Nie ma wątpliwości, że jest to prawdziwa pasjonatka nauki, która uwielbia zgłębiać tajniki nie tylko chemii, ale także technologii i materiałów medycznych. Jej ciekawość nie zna granic, a chęć przekazywania wiedzy sprawia, że chce wprowadzić wszystkich w fascynujący świat naukowych odkryć. Poza pracą naukową, Kasia ma również swoje pasje życiowe. Kocha psy i jest dumną właścicielką uroczego owczarka niemieckiego o imieniu Zara, z którym na codzień trenuje i spędza czas na świeżym powietrzu. Oprócz tego, jej serce bije także dla książek o tematyce kryminalnej, co sprawia, że jej hobby to także eksperymenty detektywistyczne, którymi zapewne podzieli się z wami podczas naszych warsztatów chemicznych i pikników naukowych.

 

„Praca zespołowa to umiejętność wspólnej pracy na rzecz wspólnej wizji. Umiejętność ukierunkowania indywidualnych osiągnięć na cele organizacyjne. Jest to paliwo, które pozwala zwykłym ludziom osiągnąć niezwykłe rezultaty.”