O nas

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia”

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia” (Łukasiewicz – ICSO „Blachownia”) jest jednostką badawczą sektora chemii organicznej. Od 1952r. Instytut jest sprawdzonym partnerem krajowych i zagranicznych kontrahentów w zakresie opracowywania, wdrażania i doskonalenia technologii chemicznych, produkcji oraz sprzedaży produktów branżowych. Prowadzi badania naukowe i prace badawczo-rozwojowe w dziedzinie nauk chemicznych. Wdraża wyniki badań do praktyki przemysłowej oraz wykonuje badania i analizy chemiczne. Instytut jest członkiem trzeciej największej sieci badawczej w Europie – Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Głównymi zadaniami instytutów działających w ramach Łukasiewicza jest realizacja projektów badawczych, w tym międzynarodowych, a także komercjalizacja wyników prac B+R. Ważnym aspektem funkcjonowania instytutów jest ich działalność na rzecz społeczeństwa, dlatego wśród zadań instytutów znalazła się również popularyzacja nauki i wiedzy.

W marcu 2022 r. przypadała 200 rocznica urodzin Ignacego Łukasiewicza – patrona naszej sieci badawczej, a w kwietniu 2022 r. obchodziliśmy 70-lecie powstania Łukasiewicz – ICSO „Blachownia”.
By uczcić ten szczególny rok wystartowaliśmy z projektem popularnonaukowym dla dzieci „Magia Światła Łukasiewicza”.

„Magia Światła Łukasiewicza” to przede wszystkim cykl warsztatów chemicznych dla dzieci, które w ramach projektu prowadzi sam Ignacy Łukasiewicz w towarzystwie naszych naukowców w placówkach oświatowych w województwie opolskim i śląskim. To także seria pikników naukowych organizowanych w kędzierzyńskim Instytucie oraz wizyty studyjne dla uczniów szkół ponadpodstawowych promujących zawód chemika-naukowca. „Magia Światła Łukasiewicza” to również komercyjna oferta ciekawych warsztatowych 45-minutowych lekcji dla grup zorganizowanych oraz efektownych pokazów dla szerszej widowni.

O zespole projektu „Magia Światła Łukasiewicza”

Zespół projektu stanowi grupa doświadczonych w pracy z dziećmi, kreatywnych  pracowników Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytutu Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia”. Są to prawdziwi entuzjaści chemii, którzy w przystępny i ciekawy sposób potrafią opowiadać i prezentować zagadnienia tej trudnej nauki.

Wybierz sekcję
Rysunek kobiety w fartuchu z probówką
Skip to content